“Tartu Video Kroonikad” linastub Tallinnas Kinos Sõprus

12. Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festivalil esilinastunud "Tartu Video Kroonikad" jõuab esimest korda Tallinnasse 5. septembril kell 19:30 kinos Sõprus.

Videofilmide Eestisse toomise ja eesti keelde tõlkimise eest NL-i ajal hoolitses Tartu Video. Sellest filmikeskusest levisid filmid videolaenutustesse üle Eesti ning need eestikeelsete tõlgetega filmid olid ülipopulaarsed. Lauri Rõuk, Hannes Villemson ja Endel Valdas olid kolm Tartu Video tipptõlkijat. Mehed tegid suurepärast tööd ja rikastasid ka tublisti eesti keelt. Just eeskätt videofilmide kaudu jõudis mainitud ajastul läänemaailma elu N-Liidu aladele. "Rambo" ja "The Terminator" poleks iialgi siin kinolinale jõudnud.... kui just poleks olnud Tartu videokino Thaliat (mille rajas Tartu Video looja Rein Rosenberg). Videokino oli esimene omalaadne N-Liidus. Pärast Autorikaitse tegevuse aktiviseerumist hakati laenutusi sulgema, kassetid hävitati, täna on vähestel olemas töökorras videomakk, aeg on teinud vanadele kassettidele liiga, kunagiste videokeskuste majad hävivad või lammutatakse...

2016. aasta juulis tootis Funai maailma viimase videomaki...

Erkki Ergma ja Lauri Hermann on kogunud üle viie aasta infot ja materjale filmi tegemiseks - parandatud on vanad kassetid ja videomakid, leitud on omaaegsete videolevitajate kontaktid. 80-ndate-90-ndate videohullus koos värvika filmimaterjaliga on vormitud pooletunniseks dokumentaalfilmiks "Tartu Video Kroonikad". Tallinna esilinastus toimub 5. septembril kell 19:30 kinos Sõprus.

Vaata treilerit:

 

Autorid ja lavastajad: Erkki Ergma, Lauri Hermann

Operaator: Arvo Mägi

Montaaž: Steiv Silm

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi