Rotid

Rats / USA, 2016
Rež: Morgan Spurlock

Linastub

P
18:00

Morgan Spurlock on maailma šokeerinud dokumentaalfilmi „Ülisuur mina“ lavastaja (mõni võiks ehk väita, et tegemist on ju omamoodi bodyhorror’iga), mistõttu ei tule üllatusena, et tema viimane dokk „Rotid“ on küll teises võtmes, kuid ometi tuttavlikult hea. Küll aga üllatab „Rotid“ sellega, et film on täis pikitud mõnusaid ehmatusi – kes veel ei teadnud, siis arvestage, et rotid võivad teile kaela hüpata uskumatutest kaugustest, kanda endaga katku, elada meist kõigist kauem ja samas olla ka vägagi… maitsvad.

 

„Rotid“ tutvustab laia haardega fenomeni, miks rotid on nii vastupidavad loomad ja kuidas tuleks nende massidesse suhtuda. Need väikesed, kuid tohutu kohanemisvõimega närilised suudavad üle elada haigusi ja nälga ning taluda kohutavaid elamistingimusi. Hea näide nende kohanemisvõimest on järgmine: kui leiutataks uus rotimürk, siis mõjuks esimene sellesse surnud rott omalaadse märguandena kõigile teistele ja mitte ükski loom tervest kolooniast mürki ei puutuks – seega muutuks sama mürgi kasutamine ühes kohas peagi mõttetuks. Selles filmis sukeldumegi pea ees kogu planeeti haaravasse rotipalavikku.

 

Eluaegne rotitapja New Yorgist räägib, kuidas ja mida rotid on hävitanud. Kui saame teada, et ühes majas võib elada kuni tuhat rotti, avastame peagi, et ühel tänaval on sarnaseid maju sada, tänavaid aga linnas tuhandeid… Teises osariigis on pühendatud terve laboratoorium rottide uurimisele, sest rotte kui võimsaid katkukandjaid tuleb uurida, et tulevikus epideemiaid ennetada. Seejärel lendame aga hoopiski teisele poole maakera, kus rott on püha loom ja mõnes riigis isegi parim maiuspala. Rotid on meie planeedil oma koha kätte võidelnud ega kavatsegi alla anda.

 

Ehkki alustasin tutvustust põhjendusega, miks on see film HÕFFi programmi sobilik, ei ole seda tegelikult vajagi – te lihtsalt peate seda saalis omal nahal tundma! Mõnusa pildikeele ja tempoga, põnevalt lavastatud uuriv dokumentaalfilm mõjub kummardusena nii mõnelegi õõvafilmi motiivile, pakkudes aga veelgi paremaid elamusi – ja see töötab, sest nii palju kordi silmi kinni panna ühe filmi jooksul ikka annab. Mõnusat tooli (või naabri) pigistamist!

 

Maria Reinup


Treiler

Kestus 1h 24'
Subtiitrid eesti
Osatäitjad Ed Sheehan, Dr. Michael Blum, Bobby Corrigan
Stsenarist Jeremy Chilnick, Morgan Spurlock
Tootja Discovery / Submarine Entertainment
Auhinnad ja festivalid Toronto, IDFA
Programm Põhiprogramm

P, 30.04.

18:00 - Suur saal

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi