Evolutsioon

EVOLUTION / Prantsusmaa / Belgia / Hispaania, 2015
Rež: Lucile Hadzihalilovic

Linastub

P
13:00

Tundmatus linnakeses, mahajäetud mererannal asub omamoodi koloonia, kus naised hoolitsevad poisslaste eest. Kui üsna filmi algul tundub, et tegemist on mingi sektilaadse ühendusega, kus elatakse kasinalt oma reegleid järgides, siis üsna pea hakkab vaatajat kuklas miski häirima – kes ikkagi on need naised ja miks on need poisid seal?

 

Filmi peategelane Nicholas veedab päeva mererannas. Ookean mühiseb ühtaegu rahustavalt ja kurjakuulutavalt, vee all avaneb aga uus maailm. Päikesepaistel sillerdav vesi on nagu luup, mis lubab last lähemale, ja nii sukeldub Nicholas üha uuesti ja uuesti vee alla. Järsku näeb ta aga meresügavuses väikese poisi laipa. Võimalik, et tegu on pettekujutelmaga, kuid nähtu ei anna poisiklutile enam asu. Paraku ei usu tema juttu ei tema ema ega ka linnakese teised poisid. Nii ärkab poisis seletamatu rahutus ja ta hakkab vaikselt otsima vastuseid ka vaatajatesse hiilinud ärevusele. Edasine jääb muidugi juba kinosaali, aga võib öelda, et sellist fantaasiafilmi, vahest isegi omamoodi muinasjuttu kinolinal pole enam ammu nähtud. Suurepäraselt stiliseeritud, satureeritud värvides maailm viib meid kohta, kus me kunagi käinud pole, kuid kuhu me tagasi minna ei soovi.

 

Lucile Hadzihalilovici (keda teame kui filmi „Enter the Void“ kaasstsenaristi ja filmi „Süütus“ lavastajat) teine täispikk film toob vaatajate ette omamoodi universumi, mida ühendavad ulme ja teatav davidcronebergilikkus ning kus lapsosatäitjad täidavad oskuslikult oma rolle. Lavastaja oskus luua peenelt oma käekirjaga lugu, milles siiski on selgelt tunda Lovecrafti loomingule omast armastust ookeanide müsteeriumite suhtes, on tänavuse programmi ilusaim õõvajutt.


Maria Reinup


Treiler

Kestus 1h 21'
Osatäitjad Max Brebant, Roxane Duran, Julie-Marie Parmentier
Stsenarist Lucile Hadzihalilovic, Alante Kavaite
Tootja Les Films du Worso / Noodles Production
Auhinnad ja festivalid Toronto, San Sebastian (Special Jury Prize, Best Cinematography), London, Stockholm (Best Cinematography)
Programm Põhiprogramm

P, 30.04.

13:00 - Suur saal

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi