Võõrkeha

The Thing / USA, 1982
Rež: John Carpenter

Linastub

L
23:30

Ilmselt ei leidu ühtegi ulme- või õudusfilmisõpra, kes poleks näinud John Carpenteri („Halloween“, „Põgenemine New Yorgist“) teost „Võõrkeha“. See 1980ndate algusaastail valminud omanäoline film kuulub kaasaegsesse ulmeklassikasse mitmel põhjusel: esiteks tõstis see linateos filmikoletiste tõepärasel kujutamisel lati täiesti uuele tasemele, teiseks pole ükski film ei enne ega pärast „Võõrkeha“ valmimist suutnud sedavõrd sügavuti anda edasi klaustrofoobiat, hirmu „tundmatu“ ees ja võõristustunnet, mida võib metafooridena väga hästi ka tänasesse päeva üle kanda.

 

„Võõrkeha“ räägib Antarktikas töötavast ameeriklaste ekspeditsioonist, kelle juurde satub Norra kolleegide koer, keda hullunud norrakas tappa püüab. Peagi selgub, et koer on muteerunud tundmatuks eluvormiks ja suudab võtta üle ükskõik millise muu eluvormi, sealhulgas ka inimese oma. Teadlased ei tea enam, keda endi seast usaldada – nii algab võitlus nii oma hirmudega kui ka juba võõrast eluvormist nakatanud kaaslastega…

 

Ennio Morricone kriipiv muusika, Kurt Russelli karune osatäitmine ning muidugi Robin Bottini ja tema meeskonna hirmutavate mutatsioonide tõepärane kujutamine ajal, mil maailm praktiliselt veel ei tundnud arvuteid – kõik see teeb „Võõrkehast“ ühe kõigi aegade parima žanrifilmi ja sobib suurepäraselt illustreerima filmiolevustele keskendunud põhiteemat.

 

HÕFFil on varem näidatud John Carpenteri filmi „Põgenemine New Yorgist“ (1981), kus samuti tegi kaasa Kurt Russell. „Võõrkeha“ põhineb John W. Campbelli jutustusel „Kes seal kõnnib?“, mille alusel valmis ka filmiversioon „Võõrkeha teisest maailmast“ (1951). Carpenteri filmist omakorda on valminud uusversioon hollandlase Matthijs van Heijningeni käe all – see kujutab sündmusi, mis toimusid enne seda, kui muteerunud olendid ameeriklaste laagrisse jõudsid.

 

Helmut Jänes


Treiler

Kestus 1h 49'
Subtiitrid eesti
Osatäitjad Kurt Russell, Wilford Brimley, Keith David
Stsenarist Bill Lancaster, John W. Campbell Jr
Tootja Universal Pictures / Turman-Foster Company
Programm Fookuses

L, 29.04.

23:30 - Suur saal

Sissejuhatus: Nicola Piovesan

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi