Tulnukas

Alien / USA / Suurbritannia, 1979
Rež: Ridley Scott

Linastub

L
16:30

Kui kusagil oleks välja antud raamat (mine tea, äkki ongi…) pealkirjaga „Horror Films For Dummies“, siis oleks selles teoses pühendatud omaette peatükk stseenile, kus transpordilaeva „Nostromo“ õnnetu saatusega meeskonnaliige nimega Kane pidi söögilauas ootamatult tõdema, et tal on seedimisega mõningaid probleeme. Ja kui kõik õudusžanri austajad teavad kinnisilmi selle stseeni igat kaadrit, siis isegi need filmisõbrad, kes õõvalugudest tavaliselt ei hooli, suudavad sulanduda õudusfännide vestlusesse, kui jutt peaks minema Ridley Scotti 1979. aasta meistriteosele, mis kannab nime „Alien“ ehk „Tulnukas“.

 

„Tulnukas“ on filmina aastal 2017 vaat et olulisemgi vaatamine kõikidele õudusfilmisõpradele kui kunagi varem, sest see annab meile ilmeka õppetunni sellest, et film ei pea koosnema montaažist, mille intensiivsus ajab iiveldama ning paksu, punase markeriga allajoonitud muusika annab meile õigel hetkel teada järgmisest võpatuskohast. Praegustel aegadel, mil me oleme sotsiaalmeedia poolt pakutavast prügist otsekui läbi imbunud, ajal, kui õik peab olema üha lärmakam ja üha rohkem „in your face“ ning vahel tundub, et sellelt täispööretel kihutavalt rongilt on võimatu välja astuda, annab „Tulnukas“ meile õppetunni teemal „Kuidas vaikselt, aga armutult pinget kruttida“.


Kadedust peavad tundma need, kes mingil põhjusel Haapsalusse selle filmi linastusele ei jõua, sest tegu on filmiga, mida pole eelnevate aastate jooksul kordagi Eesti kinolevis näidatud. Selliste filmide kõige õigem koht on jätkuvalt kinosaalis ja võimalust „Tulnukat“ just kinosaalis näha peab varmalt ära kasutama.

 

„Nostromo“ meeskonna heitlusest maavälise, tigeda tulnukolendiga koorus välja filmiajaloo üks tuntumaid ja tugevamaid naissoost kangelasi – Ellen Ripley, keda kehastas tol ajal alles oma näitlejakarjääris esimesi samme teinud Sigourney Weaver. Talle sekundeerisid tunnustatud karakternäitlejad Tom Skerritt, Harry Dean Stanton, Ian Holm, Yaphet Kotto ja mõistagi kurva saatusega Kane’i rollis John Hurt, kes hiljaaegu meie hulgast jäädavalt lahkus, et tegutseda edasi taevastel võtteplatsidel. Tema mälestusele on pühendatud ka seekordne festivaliseanss.

Treiler

Kestus 1h 57'
Subtiitrid eesti
Osatäitjad Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt
Stsenarist Dan O'Bannon
Tootja Brandywine Productions / Twentieth Century-Fox Productions
Programm Fookuses

L, 29.04.

16:30 - Suur saal

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi