Films

Opening Film

Small Crimes

Small Crimes / Canada, USA, 2017
Dir: E.L. Katz

19:00

Fri

Big Hall

In focus

Creature Designers: The Frankenstein Complex

Le complexe de Frankenstein / France, 2015
Dir: Gilles Penso, Alexandre Poncet

17:00

Fri

Big Hall

The Thing

The Thing / USA, 1982
Dir: John Carpenter

23:30

Sat

Big Hall

Alien

Alien / USA, UK, 1979
Dir: Ridley Scott

16:30

Sat

Big Hall

Aliens

Aliens / USA, UK, 1986
Dir: James Cameron

15:30

Sun

Big Hall

Main Programme

Raw

Raw / France, 2016
Dir: Julia Ducournau

23:30

Fri

Big Hall

The Love Witch

The Love Witch / USA, 2016
Dir: Anna Biller

11:45

Sat

Big Hall

A Dark Song

A Dark Song / Ireland, 2016
Dir: Liam Gavin

21:15

Sat

Big Hall

Free Fire

Free Fire / UK, 2016
Dir: Ben Wheatley

21:45

Fri

Big Hall

Prevenge

Prevenge / UK, 2016
Dir: Alice Lowe

16:30

Sun

Small Hall

Killing Ground

KILLING GROUND / Australia, 2016
Dir: Damien Power

19:00

Sat

Big Hall

Evolution

EVOLUTION / France, Belgium, Spain, 2015
Dir: Lucile Hadzihalilovic

13:00

Sun

Big Hall

Rats

Rats / USA, 2016
Dir: Morgan Spurlock

18:00

Sun

Big Hall

The Invisible Guest

Contratiempo / Spain, 2016
Dir: Oriol Paulo

14:15

Sat

Big Hall

For Freaks

Bad Black

Bad Black / [Uganda], 2016
Dir: Nabwana I.G.G

22:00

Sat

Small Hall

15:15

Sun

Small Hall

Kaiju Mono

Daikaijû mono / Japan, 2016
Dir: Minoru Kawasaki

23:30

Sat

Small Hall

We Are The Flesh

Tenemos la carne / Mexico, 2016
Dir: Emiliano Rocha Minter

23:45

Fri

Small Hall

Jungle Trap

Jungle Trap / USA, 2016
Dir: James Bryan

22:00

Fri

Small Hall

Kuso

Kuso / USA, 2017
Dir: Flying Lotus

16:45

Sat

Small Hall

Retro films

Chronicles of Tartu Video

Tartu Video Kroonikad / Estonia, 2017
Dir: Erkki Ergma, Lauri Hermann, Alar Randoja

21:45

Fri

Basement Hall

Spring in the Heart

Kevad südames / Estonia, 1984
Dir: Mati Põldre

20:00

Sat

Basement Hall

Deadly Prey

DEADLY PREY / USA, 1987
Dir: David A. Prior

01:15

Fri

Basement Hall

The Needle

Игла / [CCCP], 1988
Dir: Rashid Nugmanov

20:00

Fri

Basement Hall

The Schoolgirls, part 1

Schulmädchen-Report: Was Eltern nicht für möglich halten / [Lääne-Saksamaa / West Germany], 1970

23:15

Sat

Basement Hall

Killer Workout

Killer Workout / USA, 1987
Dir: David A Prior

21:30

Sat

Basement Hall

The Devil's Sword

Golok setan / Indonesia, 1984
Dir: Ratno Timoer

01:15

Sat

Basement Hall

Hellraiser

Hellraiser / UK, 1987
Dir: Clive Barker

23:15

Fri

Basement Hall

Special screening

Come and See

Иди и смотри / [CCCP], 1985
Dir: Elem Klimov

16:00

Sat

Basement Hall

Estonian film premiere

Behind the Random Denominator

Behind the Random Denominator / Estonia, 2017
Dir: Mart Sander

19:45

Sat

Small Hall

Short films

When Demons Die

When Demons Die / Germany, 2016
Dir: Daniel Rübesam

19:00

Sat

Big Hall

Méliès d'Argent Short Film Competition

Méliès d'Argent Short Film Competition / tranlation,
Dir: Izù Troin, Adrian Lopez, Andre Øvredal, Marc Riba, Anna Solanas, Rubén Pérez Barrena, Teemu Niukkanen, Andreas J. Riiser, Vincent Gibaud

13:15

Sun

Small Hall

14:00

Sat

Small Hall

Little Nightmares: Best Shorts of the World

Little Nightmares: Best Shorts of the World / tranlation, 2016
Dir: Gabriel Kalim Mucci, Alexander Zwart, Benjamin Gigon, Rune Spaans, Alejandro Damiani, Johan and Urte Oettinger, Erenik Beqiri, Juho Fossi, Jesse Jalonen, Chris McInroy, Hasan Can Dagli

11:00

Sun

Small Hall

19:45

Fri

Small Hall

Back